کلمه – گروه خبر: محمدعلی طاهری مؤسس گروه عرفان حلقه که از سال ۱۳۹۰ بی وقفه در زندان است، به عنوان مفسد فی الارض به اعدام محکوم شد.

چکیده :محمدعلی طاهری مؤسس گروه عرفان حلقه که از سال ۱۳۹۰ بی وقفه در زندان است، به عنوان مفسد فی الارض به اعدام محکوم شد. خبر اعدام آقای طاهری که پیش از این به طور غیررسمی پخش شده بود، دیروز برای اولین بار از سوی خبرگزاری وابسته به قوه قضاییه تایید شد….

کلمه – گروه خبر: محمدعلی طاهری مؤسس گروه عرفان حلقه که از سال ۱۳۹۰ بی وقفه در زندان است، به عنوان مفسد فی الارض به اعدام محکوم شد.

خبر اعدام آقای طاهری که پیش از این به طور غیررسمی پخش شده بود، دیروز برای اولین بار از سوی خبرگزاری وابسته به قوه قضاییه تایید شد.

خبرگزاری میزان با اشاره به به تایید حکم اعدام «سرکرده فرقه انحرافی حلقه یا عرفان کیهانی» نوشته است: این حکم به وکیل آقای محمد طاهری ابلاغ شده و مدت قانونی جهت اعتراض یا تجدیدنظر خواهی خواهد داشت.

بر اساس قانون، بررسی درخواست تجدیدنظر در خصوص مجازات اعدام، برعهده دیوان عالی کشور است.

علیزاده طباطبایی که وکالت طاهری را برعهده دارد، چندی قبل از شایعه صدور احکام برای وی ابراز تعجب کرده و گفته بود: «تمام کارهای طاهری با مجوز انجام شده بود و هیچ دلیلی در پرونده وجود نداشت.»

محمد‌علی طاهری که پیش از سال ۹۰ هم دو بار بازداشت شده بود، از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضالّه بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

اما اتهام «افساد فی الارض از طریق منحرف کردن افراد» که در همین پرونده به طاهری وارد شده بود، با تقاضای قاضی برای رفع نقص و تکمیل پرونده به دادسرا بازگشت؛ تا آنکه در نهایت در اسفندماه سال گذشته برای محاکمه در این عنوان اتهامی تعیین وقت شد و سپس با درخواست استمهال آقای طاهری، محاکمه به ۱۴ اردیبهشت سال جاری موکول شد.

اکنون مشخص شده که قاضی ماشاالله احمد زاده رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای طاهری حکم اعدام صادر کرده و این حکم به وکیل وی نیز ابلاغ شده است.

علاوه بر این اتهام، صداوسیما ماه قبل مدعی شده بود که طاهری به ارتباط نامشروع نیز متهم شده است. این ادعا واکنش تند سعید خلیلی، دیگر وکل طاهری، را به دنبال داشت که اعلام کرد «از صدا و سیما به خاطر انتشار دروغ و تهمت از طرف خانواده طاهری شکایت خواهد کرد.»

وی گفته بود: «مسئولان رسانه ملی با نشر چنین تهمتی آبروی یک مسلمان مومن را هتک کرده اند و من موظف به اعلام شکایت و دادخواهی شده ام مگر اینکه مسئولان صدا و سیما با تصحیح خبر و عذرخواهی خطای خود را جبران کنند.»

سه ماه قبل و همزمان با برگزاری جلسه محاکمه آقای طاهری، گروهی از طرفداران وی در مقابل دادگاه انقلاب تجمع کردند که تعدادی از آنها بازداشت شدند. برای برخی از شاگردان وی نیز به تازگی احکام حبس صادر شده است.

محمدعلی طاهری مدعی است روش های درمانی مبتنی بر عرفان کیهانی و فرادرمانی را پایه گذاری کرده است؛ ادعایی که با انتقاد معتقدان به دیگر روش ها پزشکی نوین رو به رو شده است.

وی کتاب ها و مقالات متعددی در دفاع از نظریات خود نگاشته است، اما مخالفان وی می گویند او نوعی «عرفان کاذب» را پایه گذاری کرده است؛ اصطلاحی که چند سال از سوی رهبری هم مطرح و نسبت به گسترش آن هشدار داده شد.

طاهری اما در دفاعیات خود در یکی از محاکمات قبلی مربوط به سال ۱۳۸۹ نوشته بود: «اینجانب، مسلمان و شیعه ایرانی، دوست دار اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و از راه و اندیشه مشرکان و مخالفان ایشان بری هستم.»

لینک خبر: http://www.kaleme.com/1394/05/08/klm-220505/

One comment

  1. ضمن محکومیت این حکم ظالمانه و غیرقانونی و غیرشرعی، امیدورام دستگاه قضایی با ابطال این حکم و رهایی این استاد فرزانه و نخبه کشور بیش از این ظلم درحق او و جمع کثیری مسلمان روا ندارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top