نگرانی فعالان ایرانی حقوق بشر از تشدید سرکوب‌های داخلی در ایران

نگرانی فعالان ایرانی حقوق بشر از تشدید سرکوب‌های داخلی در ایران

گزارش خبرگزاری ایرانشهر از نگرانی فعالان ایرانی حقوق بشر از تشدید سرکوب‌های داخلی در ایران
اعلام حصول توافق بین ایران و قدرت‌های جهانی علاوه بر شادی عمومی جامعه ایرانیان در داخل و نیز در برخی گروه‌های خارج از ایران، ابراز نگرانی فعالان حقوق بشر، نسبت به عدم رویکرد قدرت‌های جهانی در ضمانت رعایت حقوق بشر در توافق با ایران را به دنبال داشته است.

با اعلام خبر توافق هسته‌ای بین قدرت‌های جهانی و ایران برای نزدیک به ۱۲ ساعت گذشته ایران در صدر اخبار جهان قرار داشته است، علاوه بر موضع‌گیری‌های رسمی مقامات سیاسی در موافقت و یا مخالفت با توافق به دست آمده در مذاکرات وین، بسیاری از شبکه‌های خبری جهان تصاویری از شادی ایرانیان در داخل ایران و نیز تصاویری از جشن و شادمانی برخی گروه‌های ایرانی تبار در خارج از ایران را منعکس کردند.

در این میان چهره‌های متعددی از فعالان حقوق بشر و کنشگران سیاسی با ابراز نگرانی شدید از رفتار بخش تمامیت‌خواه حکومت ایران، نسبت به تشدید روند سرکوب داخلی در این کشور هشدار داده‌اند.

بیژن خلیلی مدیر و موسس بزرگترین مرکز نشر فارسی زبان در خارج از ایران در گفتگو با خبرگزاری‌های رویترز و الجزیره با اشاره به رفتار جمهوری اسلامی پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل که پایان جنگ ایران و عراق انجامید گفت: «همه به یاد داریم که با امضای قطعنامه ۵۹۸ در حقیقت خمینی و یاران او حکم اعدام هزاران زندانی سیاسی در ایران را هم امضا کردند و موج بی سابقه از کشتار در زندان‌ها به راه انداختند که هنوز همه ابعاد این جنایت شناخته شده نیست. در حال حاضر هم تصور اینکه حکومت تهران بخواهد در شرایط پیش آمده و غفلت غربی‌ها برای تصویه حساب‌های داخلی بهره برده و باز هم چوبه دار در زندان‌ها برای زندانیان سیاسی برپا دارد دور از ذهن نیست.»

علی اصغر رمضاپور تحلیلگر سیاسی که درست ساعتی پس از اعلام توافق هسته‌ای با بی‌بی‌سی گفتگو می‌کرد نیز از کسانی بود که با گره زدن حصول توافق هسته‌ای به اراده شخص علی خامنه‌ای، نسبت به گشایش در فضای سیاسی اجتماعی در ایران و خصوصا آزادی و یا رفع حصر زندانیان سیاسی ابراز تردید کرد. او به این شبکه خبری گفته بود: «باید قبول کنیم که دستاورد این توافق نمی‌تواند مشکلات پیش روی جامعه ایران را مرتفع کند. اگر بپذیریم که اراده سیاسی رهبر جمهوری اسلامی در تحقق این توافق نقش اصلی را در اردوگاه ایرانیان داشته، باید این نکته را هم قبول کنیم که باز هم اراده او برای اجازه تحول و تغییر در داخل ایران نیاز است. اما سخنان اخیر وی در جمع دانشجویان مبین نقطه نظراتی جز این است.»

آنیتا قناعی فعال حقوق بشر و از شاگردان شناخته شده محمد علی طاهری که همزمان با ساعات پایانی مذاکرات وین از صدور حکم قضایی برای او خبر داده شد، هم در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «همزمانی اعلام خبر صدور حکم برای استاد محمد علی طاهری، دستگیری و محاکمه ۵ تن از فعالان جنبش سبز، اعلام محکومیت چند وکیل دادگستری در تهران و… از سوی محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در ایران، به روشنی نشان می‌دهد که در شرایط فعلی که توجه جامعه جهانی و رسانه‌های بین المللی و مردم داخل کشورمان به موضوع رفع تحریم‌ها و توافق با قدرت‌های جهانی جلب شده است، نگرانی برای زندانیان عقیدتی همچنان به قوت خود باقی است. او با خطرناک خواندن وضعیت پرونده محمد علی طاهری یادآور شد، توجه به مسئله حقوق بشر در ایران همچنان در الویت خواسته های مردمی قرار دارد.»

لینک گزارش:

http://iranshahrnewsagency.com/NewsDetails.aspx?ItemId=30603#.VaaSD5NVgXg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top