جمعی از شاگردان محمد علی طاهری، زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین، در استفتائی از حجت الاسلام احمد منتظری، خواستار ارائه نظر مرحوم آیت الله منتظری درباره حکم ارتداد و اتهامات واهی وارده به محمد علی طاهری، بنیان‌گذار عرفان حلقه شدند.

جمعی از شاگردان محمد علی طاهری، زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین، در استفتائی از حجت الاسلام احمد منتظری، خواستار ارائه نظر مرحوم آیت الله منتظری درباره حکم ارتداد و اتهامات واهی وارده به محمد علی طاهری، بنیان‌گذار عرفان حلقه شدند.

جمعی از شاگردان محمد علی طاهری، زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین، در استفتائی از حجت الاسلام احمد منتظری، خواستار ارائه نظر مرحوم آیت الله منتظری درباره حکم ارتداد و اتهامات واهی وارده به محمد علی طاهری، بنیان‌گذار عرفان حلقه شدند. به گزارش«سحام» متن پرسش و پاسخ شاگردان محمد علی طاهری با یادگار مرحوم آیت الله منتظری به شرح زیر است:

– پرسش:
به نام پروردگار هستی
وَ لاَ تَکْتُمُواْ الشَّهَادَهَ وَ مَن یَکْتُمْهَا فَإِنَّهُ آثِمٌ
قَلْبُهُ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ ﴿بقره/۲۸۳﴾

حضرت حجهالاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد منتظری دامت برکاته
با سلام

از آن‌جا که مسأله ارتداد و افساد فی الارض یک موضوع فقهی و تشخیص آن در صلاحیت متخصصان علوم اسلامی است و در جایی که به امور مهمه ای چون عرض و دماء مربوط می شود نمی توان بدون اجماع عمل کرد، علی‌هذا به پیوست این استفساریه، یک دوره کامل از کتاب‌ها و نشریات متعلق به آقای محمدعلی طاهری مؤسس و استاد یکی از مجموعه‌های عرفانی موسوم به عرفان حلقه تقدیم می شود.
مستدعی است آن جناب به عنوان شخصی که از بیت یکی از بزرگ‌ترین مراجع شیعه
برخاسته اید که بسیاری از مجتهدان و عده ای از مراجع تقلید از شاگردان ایشان بوده اند و خود جنابعالی بیش از سه دهه در کسوت روحانیت بوده و در محضر علما و مراجع متعدد تلمذ کرده و درامور فقهی و دینی صاحب‌نظر هستید، بفرمایید که آیا دیدگاه‌ها و مطالب مندرج درآن‌ها می‌توانند از مصادیق
تفکر ضد دینی و خلاف شرع یا ارتداد و افساد فی الارض به شمار آیند؟

پیشاپیش از پاسخ عالمانه شما سپاس می‌گذاریم و توفیقات روزافزون جنابعالی را از درگاه حضرت احدیت مسألت داریم.
جمعی از شاگردان استاد محمدعلی طاهری

– پاسخ:
باسمه تعالی
پس از سلام و تحیت

اتهام ارتداد و افساد فی الارض در میدان‌های بحث‌ علمی و تحقیقی راهی ندارد و بسیاری از مراجع تقلید به این مسأله تصریح کرده‌اند؛ آیت الله العظمی منتظری در رساله توضیح المسائل خود چنین آورده‌اند: «درحکم ارتداد بلوغ، عقل، اختیار و قصد معتبر است؛ هم‌چنین باید انکار از روی جحد و عناد باشد؛ بنابراین حکم ارتداد در مورد کسی که در مسیر تحقیق از براهین عقلی استفاده می‌کند و احیاناً به نتیجه دیگری دست می‌یابد جاری
نمی‌شود.» (توضیح المسائل،مسأله ۳۲۱۱). تاکید ایشان بر عنصر جحد و عناد برای این است که حتی اگر ظنّ جحد و عناد وجود داشته باشد نمی توان چنین اتهامی را به شخصی نسبت داد چه رسد که اسلام او محرز باشد و اقرار به لسان داشته باشد و حتی فراتر از آن، مکتوب کرده و در دفاع از توحید و عقاید اسلامی نوشته باشد.

آیت الله العظمی منتظری هم‌چنین در اردیبهشت ۸۳ در دیدار با انجمن دفاع از آزادی مطبوعات گفتند: «در برخورد با مخالفان عقیدتی و فکری باید بدون تهمت، افترا، و با رعایت اخلاق اسلامی و انسانی مواجه شد؛ زیرا با گرفتن و زندانی کردن کاری از پیش نمی‌رود. مخالفان نباید از حقوق شهروندی و اجتماعی‌شان محروم شوند. همان‌گونه که امام علی(ع) حقوق خوارج نهروان را از بیت المال قطع نکردند و فرمودند: پس از من کسی از آن‌ها را نکشید و مورد تعرض قرار ندهید. برخی از آقایان گفته اند: مخالفان عقیدتی، قلم را به جای سلاح به کار می‌برند، درجواب باید گفت: اگر این‌گونه است شما هم باید با سلاح قلم با آن‌ها مبارزه کنید نه با زندان و بازداشت و بگیر و ببند.» (دیدگاه‌ها، ج ۲، ص ۳۰۳).

هنوز بشریت شرمنده دادگاه‌های تفتیش عقاید غرب است و متاسفانه عده‌ای به دنبال زنده کردن آن فجایع در قرن حاضر هستند. قضات عادل و مستقل بدون شک این موازین شرعی و انسانی را رعایت می‌کنند؛ زیرا نادیده گرفتن آن‌ها موجب خدشه دراستقلال دستگاه محترم قضایی و ناامیدی جامعه از وسواس در عدالت است.

امیدوارم مسئولین امر مصلحت امروز اسلام و مسلمین را بیشتر در نظر بگیرند و در رفتار خود با دگراندیشان تجدید نظر کنند و در دنیایی که دشمنان اسلام در پی دستاویزهایی برای بدنام کردن چهره دین پاک و انسانی اسلام هستند خوراک برای آنان فراهم ننمایند؛ و امیدوارم مسئولین امر در رفتار خود با دگراندیشان تجدید نظر کنند و موجب وهن دین و حکومت دینی نشوند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
۱۳۹۴/۱/۲۵
احمد منتظری

گفتنی‌است محمدعلی طاهری تحت فشار فزاینده نیروهای امنیتی قرار دارد و شاگردان وی نگران صحت و سلامت استاد زندانی خود هستند. این شاگردان و علاقه‌مندان به محمدعلی طاهری، تجمعات مختلفی را در برابر زندان اوین و شهرهای مختلف کشور برگزار کرده اند. هم‌چنین افرادی که خود را از شاگردان عرفان حلقه می‌نامند به دفعات تجمعات مختلفی را در کشورهای دیگر برگزار کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط آقای طاهری شده اند.
http://sahamnews.org/2015/04/280117/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top