آی سی یوی معنوی! برای بی‌دلان شیدا

آی سی یوی معنوی! برای بی‌دلان شیدا

سال‌ها و بهتر است بگوییم قرن‌هاست که پیکره عرفان ایرانی پر از روایت‌هایی است که دامن تر شدگان می الهی و آشنایان با معرفت را، دیوانه و مجنون خوانده‌اند؛ تاریخ کشوری مثل ایران با سابقه عرفان و شیدایی که ثمره‌اش ادبیات غنی این مرز و بوم است، همیشه آبستن ستیز حاکمان و زاهدان با عرفا بوده است؛ طرد و بدنامی اولین هدیه جامعه ظاهر بین به آنها بوده و قل و زنجیر و قتل، آخرین هدیه حاکمان به آنها.

اما امروز که عرفان ایرانی از پستوی انزوای تنها روندگان در این وادی به در آمده و دامنی گسترده برای انسان قرن جدید به ارمغان آورده تا مردم کوچه بازار به جای شنیدن رمز و کنایه و استعاره، برای اولین بار به رحمت عرفان حلقه، طعم مفاهیم و ادراکات عمیق الهی را بچشند وآلام روحی و جسمی‌شان را شفایافته ببینند، گویی زخمی جدید بر پیکره تاریخ این کشوره دوباره سرباز کرده است.

جماعتی که تا چندی پیش فرادرمانگران ایرانی را مرتد و مستحق حد و اعدام می‌دانستند و همرده با جانیان و آدم‌کشان جای آنها را در زندان می‌دانستند، امروز آنها را بیمارانی قابل ترحم می‌خوانند که باید تحت قرنطینه قرار بگیرند.

مظاهری سیف از جمله کسانی است که در سالهای اخیر در این ستیز، بارها تریبون را به دست گرفته و به حق که خلاقیت خوبی در اضافه کرد لغت‌های جدید به دایره واژگان فارسی دارد. وی معتقد است فرادرمانگران ایران باید تحت «مراقبت‌های ویژه معنوی» قرار بگیرند چراکه که حضور آنها حتی برای زندانی‌های در زندان هم خطرناک است. بله! درست شنیدید: «مراقبت‌های ویژه معنوی».

بنیان‌گذار و رئیس مؤسسه بهداشت معنوی در گفت و گو با ایسنا بعد از سال‌ها تلاش برای معرفی عرفان حلقه به عنوان جرمی که باید با آن برخورد تعزیراتی شود، به این نتیجه رسیده است که: «با رویکرد مجرمانه نمی‌شود با پدیده عرفان‌های نوظهور مواجه شد چرا که در جامعه بر سر مسأله رشد معنوی افراد کار خاصی صورت نمی‌گیرد

او می افزاید: «ما به قوانینی نیاز داریم که به این افراد امکان بدهد تا در مراکز آموزش معنوی درمان شوند. باید قوانینی تصویب شود که هم قابلیت اجرا داشته باشد و هم سلامت معنوی جامعه را تضمین کند

به نظر میرسد این چرخش از مجرم خواندن رهروان عرفان حلقه به بیمارانی که حتی برای قاتلان و مجرمان حاضر در زندان نیز خطر دارند، موضعی جدید است که به مهره‌هایی که پس از اذعان به حقانیت عرفان حلقه، تحت فشار مجبور به فروختن اعتقاد خود شده‌اند نیز دیکته می‌شود.

«علی نام آور» مجری و مترجم برنامه اعطای دکترای افتخاری با استاد طاهری یکی از همین مهره‌های جدید است؛ او که از دست اندرکاران مراسم اهدای دکترا به استاد محمدعلی طاهری بود، در آن مراسم پس از توضیح مزایای فرادرمانی و سایمنتولوژی در خصوص علت حضور مسئولان این دانشگاه در ایران، برای ارائه دکترا به استاد طاهری گفته بود: آنچه برای ما در دانشگاه سنتی ارمنستان حائز اهمیت است این است که این روش‌های طب مکمل دارای تاثیر درمانی هستند و ما به عنوان یک مرکز علمی و پژوهشی وظیفه خودمان می‌دانیم که مباحث عرفان کیهانی را به شکل آکادمیک در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و پی اچ دی، با معیارهای آموزش روز دنیا قابل ارائه کنیم.

می‌توانید بخش‌هایی از گفته‌های وی در دقیقه ۱۷:۳۰ برنامه ششم رادیو حلقه مورخ دوم اردی‌بهشت ۱۳۹۰ بشنوید:

برنامه ششم رادیو حلقه – دوم اردیبهشت ۱۳۹۰

شایان ذکر است، فیلم و صوت این سخنرانی موجود بوده و متن سخنان وی در این مراسم نیز در رسانه‌های معتبر ایران منتشر شده است. نام‌آور، در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفته بود: «حضور طب‌های مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی در ارمنستان، نخستین حضور جدی ایران در این کشور در حوزه علم است واین دانشگاه که دارای رتبه سوم جهانی می‌باشد برای سه سال است که طب مکمل ایرانی فرادرمانی را از جنبه‌های پزشکی و علمی مورد بررسی قرار داده است. این دو طب مکمل از جنبه‌های عرفانی نیز برخوردار است که البته دانشگاه طب سنتی ارمنستان به عنوان یک دانشگاه پزشکی بررسی‌های خود را تنها بر روی نحوه تاثیر این طب‌ها بر سلامت انسان انجام داده است. بررسی ها در تئوری و عمل نشان داد که بهره گیری از این طب های مکمل ایرانی از تاثیرا ت بسیار خوبی در درمان بیماری ها برخوردار است. سعی داریم تا این طب‌های مکمل ایرانی را در چارچوب‌های آموزشی استاندارد جهانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و PHD طراحی و قابل اجرا نمائیم. درحال حاضر این روش‌ها به صورت دوره‌های مستقل آموزشی در دانشگاه طب سنتی ارمنستان برگزار می‌شود. ولی ما قصد داریم تا به صورت استاندارد، آموزش آکادمیک این رشته ها در این دانشگاه صورت گیرد که این امر هم اکنون مراحل طراحی را می‌گذراند. امیدواریم مراحل اجرای آموزش آکادمیک و چارچوب‌های اجرایی آموزشی این طب‌ها در ابتدای فصل تحصیلی این دانشگاه در سپتامبر امسال آغاز گردد». (البته در کمتر از ۲ هفته پس از این مراسم استاد طاهری برای سومین بار بازداشت شد و در نتیجه کارشکنی‌های همین فرد از برگزاری دوره‌‌های فرادرمانی و سایمنتولوژی در دانشگاه طب سنتی ارمنستان ممانعت به عمل آمد و قرارداد مذکور معلق گردید)

 984225_512849622104348_2028075079_n

نام آور که البته که رییس دپارتمان طب سنتی ایران در دانشگاه طب سنتی ارمنستان نیز بود، در همین مراسم درباره تجربه شخصی خود از فرادرمانی در درمان بیماری‌ها اذعان داشته بود: «مدت ۲۲ سال است که از بیماری سینوزیت رنج می بردم و با دو هفته برقراری ارتباط فرادرمانی ۷۰ درصد از بیماری من بهبود یافت».

اما او امروز جزو کسانی است که تئوری مهجور بودن فرادرمانگران را از زبان او می شنویم. وی که امروز به جرگه‌ی نجات‌یافتگان از! حلقه پیوسته، می‌گوید: «به عقیده اینجانب افرادی را که آلوده عرفان‌های کاذب شده‌اند، نباید مورد سرزنش قرار داد و حتی نصیحت نمود؛ زیرا آنها تحت تاثیر این افیون، قدرت تفکر سالم را از دست داده‌اند و خود از حال خود باخبر نیستند و چون در اطرافشان نیز اکثراً هم‌کیشان خود را با حالی مشابه می‌بینند، لذا این وضعیت را طبیعی و نرمال دانسته و می‌گویند هرکه در این حلقه نیست، خارج از این ماجراستالبته این یک واقعیت، ولی تلخ است. مانند کسی که قرص اکستازی یا حشیش مصرف کرده و دچار توهمات خوش یا ناخوش دیداری و شنیداری است

البته این داستان داستان جدیدی نیست؛ پیشتر از این هم شاهد بودیم که منصوری لاریجانی که پس از نوشتن مقدمه کتاب انسان از منظری دیگر و حمایت از عرفان کیهانی مجبور به مصاحبه هایی دیکته شده با رسانه‌ها شد و به عنوان یک مهره به دست دشمنان این عرفان به کار گرفته شد.

به نظر می‌رسد حافظان بهداشت معنوی جامعه پس از اقدام گسترده برای ترور شخصیتی بنیان‌گذار این مکتب عرفانی و رهروان آن و پس از تلاش برای مرتد خواندن و مستحق اعدام دانستن رهروان این جریان، امروز حربه‌ای جدید از آستین خود در آورده‌اند تا بر روایت‌های مکرر ستیز با آگاهی و معرفت در تاریخ این مرز و بوم، روسیاهی جدیدی را به نام خود ثبت کنند

رسول شرف‌ نیا

۱۱ comments

 1. بنده حدود ۶ سال است که در عرفان حلقه هستم. به قدری مسایل مثبت در من و اطرافیانم اتفاق افتاده که نمی دانم ازکدام شروع کنم. ارتقا بینش ها آن چنان تاثیری در من داشته که دیگر همچون گذشته خود را بی هدف و درمانده و افسرده نمی بینم. در سراسر عمرم بزرگترین دردم بی هدفی بود، و این جا به لطف خداوند و جناب استاد طاهری توانستم به فراسوی حقیقت سفر کنم. من هیچ وقت در تمام عمرم دیندار و متدین نبودم اما این جا آموختم که دین چیست و امروز به مسلمان بودنم افتخار می کنم. بنده الان ۶ سال است که به هیچ پزشکی مراجعه نکردم و دفترچه بیمه ام سفید سفید است! گاهی فقط سرماخوردگی ساده یا تب که با فرادرمانی درمان شد. می توانم بگویم به کمک حلقه ها و بینش های درست این مکتب دست صدها نفر را گرفته ام و افتخار می کنم چیزی داریم که می توانم به واسطه آن به انسانهای بیمار و دردمند کمک کنم. چه چیز بالاتر از دستگیری نیازمندان؟! شما در اندرون دل ما نیستید که ببینید چه به چه عشقی رسیدیم برای همین معاندت می کنید! شهادت می دهم که تمام صحبت ها و آموزه های جناب استاد طاهری همه شان مثبت و مفید و حق بوده است.

 2. رفتم آنجا مست و گفتم اى نگار
  چون مرا دیوانه کردى گوش دار
  گفت بنگرگوش من در حلقه ایست
  بسته ى آن حلقه شو چون گوشوار
  زود بردم دست سوى حلقه اش
  دست بر من زدکه دست از من بدار
  اندرین حلقه تو آنگه ره برى
  کز صفا درى شوى تو شاهوار
  حلقه ى زرین من وانگه شبه
  کى رود بر چرخ عیسى با حمار

 3. ba salam…az hamleha ,taktikhaye estefade shde dar in hamalat kamelan malome ke chetory tarsidand….agar be haghaniyate in erfan bavar nadashtand ,aslan kary be kare in majmoee nadashtand….hamin ma ra bas…baraye moanedin ham talbe kheyr mikonim….hata baraye aghaye nam avar….va +1

 4. با سلام خدمت همه دوستان مجموعه ، :
  چراغی که ایزد افروزد هر آنکس که پوف کند ریشش بسوزد …
  قرآن : می خواهند با دهانهایشان نور خدا را خاموش کنند ولی نمی دانند که خداوند نور خود را تکمیل میکند .

 5. ببخشید یک سوال داشتم . سوال اولم اینه که این پروفسور (!) رشته شان حجامته یا عرفان کاذب شناسی؟ چون ادعاشون میشه عرفانهای کاذب رو میشناسند و همایش میگذارند برای بررسی عرفان

  سوال دوم اینکه ایشون که برگزار کننده همایشهای آقای مظاهری سیف و موسسه بهداشت معنوی در ارمنستان هستند «بررسی عرفانهای کاذب» اصلا چه ربطی به دانشگاه طب مکمل داره؟

  جواب بدین ممنون میشم/ سوال سومم اینکه آیا حجامت رو میشه تا دکترا و پروفسوری ادامه داد؟؟ ما هم می خواهیم پروفسور شویم !

 6. کی به انداختن سنگ پیاپی در آب ماه را می‌شود از حافظه آب گرفت؟

 7. ببخشید الان پروفسور یعنی رفته سینوزیتش رو با حجامت داره درمان می کنه؟

 8. چطور آقای مظاهری سیف حرف هزاران نفر که درمان شده اند رو نمی شنوند و حرف نام آور رو ملاک قرار داده اند؟
  راستی چرا ایشون دقیقا جمله اقای مظاهری رو گفته؟ مظاهری گفته بود اینها رو باید قرنطینه کرد و بازپروری کرد! ایشون گفته اینها رو باید قرنطینه کرد و طب سنتیشون کرد! کپی حرف همدیگه

  راستی وقتی سایت نجات از حلقه از کار افتاد، سایت آقای مظاهری هم سرورش همزمان از کار افتاد!

 9. دست و پا زدن های نجات از حلقه ای ها، اثری نخواهد داشت وقتی ، یک بار درمان رو روی خودمون و یا دیگران دیده باشیم، حالا توی بوق و کرنا داد و بیداد کنید بگید غلطه، ما درمان شدیم و شاهد درمان دیگران هستیم، چه شما بخواین و چه نخواین….

 10. ما دست از درمان شما مدعیان کوردل برداشتیم و به یک تشعشع مثبت اکتفا کردیم، نجات از حلقه ای های عزیز ، ما رو نمی تونید گمراه کنید چرا که هدایت ما به دست خدا بوده و چه نیرویی بالاتر از نیروی اوست؟؟؟؟؟
  برایتان دعا می کنیم

 11. ما که فعلا در مرحله متاستاز دادن +مثبت هستیم

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top